با لینک سازی در شبکه های اجتماعی سایت خود را سئو کنید!

بهینه سازی شبکه های اجتماعی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

SMO مخفف کلمه Social media optimization است و به معنی بهینه سازی شبکه های اجتماعی می باشد ، که تأثیر بسیار زیادی بر بهینه سازی وب سیات شما می گذارد. شما به دو نوع حساب کاربری تجاری و شخصی می توانید در شبکه های اجتماعی فعالیت کنید، که هر کدام تأثیر خاص خود را بر روی وب سایت شما خواهد گذاشت. گوگل فعالیت سایت در شبکه های اجتماعی را بررسی می کند و محتواهایی که در شبکه های اجتماعی برای سئو سایت خود انجام می دهید برای گوگل قابل شناسایی می باشد.

سعی کنید در حساب کاربری خود محتواهایی جالب و کاربر پسند در رابطه با کسب و کار خود با مخاطبین خود تولید کنید. SMO  فقط در صورتی بر روی سئو سایت تأثرگذار خواهد بود که مخاطبین صفحه شما، مطالب شما را با دیگران به اشتراک بگذارند. در کل واکنش کاربران نسبت به مطلب شما از قبیل تعداد لایک، کامنت و اشتراک گذاری نقش به سزایی در بهینه سازی وب سایت دارد. بیشترین تأثیر گذاری برای این واکنش ها را  Instagram, Facebook و Telegram می گذارند.

لینک سازی در شبکه های اجتماعی

لینک سازی در شبکه های اجتماعی تاثیر خوبی بر روی سئو سایت دارند. قبل از صحبت درباره تاثیر اشتراک گذاری مطالب در انواع شبکه های اجتماعی، چند نکته در مورد لینک سازی دراین شبکه ها را مورد بررسی قرار دهیم.

تأثیر فیلترینگ شبکه های اجتماعی بر روی لینک سازی

آیا فیلتر بودن شبکه های اجتماعی بر روی سئو سایت تأثیر مخربی دارند؟ خبر خوب این که، فیلتر بودن شبکه های اجتماعی هیچ تاثیری بر روی بک لینک سازی نمی گذارد. در شبکه های اجتماعی که دسترسی به آن ها آزاد می باشد، کلیک بیشتری خواهیم داشت که همین کلیک کردن اثر گذار می باشد. در صورت فیلتر بودن این شبکه ها نیز باز گوگل با دیدن لینک های جدید به کراول کردن صفحات وب سایت می پردازد، از این رو موتورهای جستجو گوگل لینک ها را ایندکس کرده و یک rank  مطلوبی را به آن اختصاص خواهد داد.

بنابراین با خیال راحت  می توانید با بک لینک سازی در فیس بوک، توییتر و … برای وب سایت خود ورودی بگیرید. اما نکته ی بسیار مهم این است این تعداد لینک دهی در شبکه های جتمای بر روی وب سایت باید محدود باشد, در غیر اینصورت ارزش لینک ها پایین خواهد آمد و  تأثیر عکس می گذارد.

مهم ترین تاثیر شبکه اجتماعی بر سئو سایت

با به روز رسانی الگوریتم های گوگل، تأثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت 50 درصد کاهش یافته است. اما هنوز لینک سازی در این شبکه ها بیشترین تاثیر خود را در افزایش سرعت اینکدس شدن صفحات می گذارد.

زمانی که تعداد زیادی لینک سازی در شبکه های اجتماعی برای وب سایت خود انجام می دهید، الگوریتم های گوگل تشخیص می دهد که شما خودتان به خودتان لینک داده اید. اما با این حال به دلیل بروز رسانی هر لحظه مطالب شبکه های اجتماعی، باعث افزایش کروال و ایندکس وب سایت شما توسط موتورهای جستجو گوگل می گردد.

از کدام شبکه اجتماعی برای لینک سازی استفاده کنیم؟

مطالب خود را بر روی همه شبکه های اجتماعی پرطرفدار و برتر به اشتراک بگذارید و از آن ها برای سایت خود بک لینک بگیرید. سعی کنید با تولید هر نوع محتوایی از قبیل محتوای ویدئویی، تصویری و یا اینفوگرافی در انواه شبکه های اجتماعی بر وب سایت خود لینک گرفته و نرخ کلیک وب سایت خود را افزایش دهید.

سه نکته بسیار مهم در لینک سازی با شبکه های اجتماعی را باید رعایت کنید: 

  •  قطعا ورودی سایت شما از شبکه های اجتماعی غیر فیلتر بیشتر خواهد بود، اما شبکه های اجتماعی فیلتر شده نیز بی تأثیر نمی باشند. 
  • سیگنال خاصی که از شبکه های اجتماعی در لینک سازی کسب می کنید، هیچ سایت دیگری نمی تواند به شما بدهد.
  • در لینک سازی باید یک تعداد محدودی صفحه و یک تعداد محدودی لینک را به آن صفحات بدهید. 

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

تأثیر دکمه های اشتراک گذاری سریع در شبکه های اجتماعی

در کشور ایران کاربرد این شبکه ها برای بهینه سازی خیلی رایج نیست! ولی همان تعداد کم اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی مثل تلگرام ، فیس‌بوک و توییتر می تواند رتبه سایت شما را در سئو جا به جا کند.

تأثیر Facebook بر سئو سایت

فیس‌بوک نیز می تواند تأثیر مثبت و خوبی روی سئو سایت شما بگذارد، یک صفحه تجاری بسازید و خودتان تأثیر آن را در سئو سایت خود لمس کنید. اشتراک گذاری در صفحه شخصی نیز بسیار تأثیر گذار است به این دلیل که واکنش کاربر نسبت به مطالب خوب سایت به شمار می آید. می توانید در صفحات تجاری و یا شخصی خود ویدئو قرار دهید. انتشار مستقیم ویدئو در فیس‌بوک و همچنین لینک گرفتن از یوتیوب بسیار تأثیر گذار است پیشنهاد می کنیم ویدئوی خود را در یوتیوب انتشار دهید و در فیس‌بوک به اشتراک بگذارید. این کار به سرعت Index سایت ، سئو و محبوبیت سایتتان بسیار تأثیر خوبی می گذارد.

 تأثیر Instagram بر سئو سایت

اینستاگرام مانند شبکه های اجتماعی دیگر تأثیر گذار نیست ولی اگر قصد دارید از این شبکه هم برای بهبود کسب و کارتان استفاده کنید حتماً business page بسازید.
از این شبکه اجتماعی می توانید جهت معروف شدن اسم برندتان استفاده کنید ولی روی سئو سایت به اندازه دیگر شبکه های اجتماعی تأثیر گذار نخواهد بود.

 تاثیر تلگرام بر سئو سایت

تلگرام هم مانند اینستاگرام تاثیر ویژه ای بر بهبود رتبه سایت نخواهد گذاشت با این حال می توان گفت که اگر محتوای خوب و تصاویر خوب برای کانال تلگرامی خود داشته باشیم و  یک محتوای با کیفیت بنویسیم که خواننده را ترغیب کند که ادامه مطلب را در سایت دنبال کند می توانیم بازدید سایت را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم.

جمع بندی

اگر می خواهید یک کسب و کار اینترنتی را راه اندازی کنید، بخشی از فعالیت های خود را به شبکه های اجتماعی توسعه بدهید. در شبکه های اجتماعی علاوه بر جذب مشتری و افزایش بر روی سئو وب سایت نیز تأثیر فوق العاده ای دارد.  این روز ها بازاریابی در شبکه های اجتماعی یک سکوی پرتاب قدرتمند برای کسب و کار شما فراهم می کند و به برند سازی تجارت کمک بسیار شایانی خواهد کرد.

این مقاله را با سخنی از یک محقق و مدرس سئو برتر در سطح کشور به پایاین می رسانیم: 
سیگنال ارزش شبکه های اجتماعی در سئو و بهینه سازی وب سایت پایین آمده است، اما از بین نرفته است. بعبارتی از اسب افتاده ولی از اصل نیفتاده و نخواهد افتاد.